Obrona środowiska i smog a świadomość społeczna

Mniej więcej w połowie XIX wieku, mieszkańcy naszej planety odnotowali rosnący stopień zanieczyszczenia powietrza oraz wody. Zaczęto się zastanawiać jak zatrzymać lub też spowolnić ten proces, mając równolegle na uwadze ciągły rozwój cywilizacji. Tak urodziło się pojęcie ochrony otoczenia. Jest to niezmiernie złożony temat, ponieważ obejmuje dużo niezmiernie trudnych do realizacji zagadnień typu: 

ochronę ginących gatunków fauny oraz flory

ocieplenie klimatu

skażenie powietrza i walka ze smogiem

emisję CO2

wycinanie lasów

utylizacja odpadów – od społecznych do niebezpiecznych

rozbudowa aglomeracji

recykling

energia odnawialna

Jakiekolwiek z tych zagadnień można podzielić na dziesiątki znacznie bardziej dogłębnych, jedynie po tym widać wobec tego, jak jest to znaczący oraz odpowiednio priorytetowy temat dla każdego państwa. Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, powinniśmy się podporządkować wielu unijnym przepisom dotyczących ochrony otoczenia. Nie stosując się do nich jesteśmy narażeni na wysokie kary pieniężne. Każde przedsięwzięcie mające na celu poprawę jakości środowiska jest dofinansowane z unijnych środków. Na obszarze naszego kraju coraz częściej widać wiatraki wytwarzające energię odnawialną, nowatorskie oczyszczalnie ścieków, nawet w małych miejscowościach, oryginalne domy mieszkalne ekwipowane są w baterie słoneczne, oraz budowane z materiałów energooszczędnych. 

Walka ze smogiem oraz populacją

Smog to aktualnie niesłychanie dużo kłopot polskich miast. By zmienić ten problematyczny stan rzeczy, wypada zmienić grzanie węglowe na gazowe czy też elektryczne. To smutne, nie każdą rodzinę stać na takie koszty, stąd poważne zanieczyszczenia i smog – pozostają nam dragon mask, które pomogą ocalić płuca przed złym powietrzem.

Powoli świadomość społeczeństwa wzrasta, zdajemy sobie sprawę, że zanieczyszczone środowisko ma kolosalny oddziaływanie na nas samych, nie mówiąc już o następnych pokoleniach. Przez dużo wieków niszczyliśmy ziemię – pola nawożone były złymi nawozami, drzewka w lasach wycinał kto chciał, spuszczano ścieki prosto do rzek oraz jezior, a śmieci wyrzucano przy drogach. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że przyroda nie poradzi sobie sama z regeneracją środowiska. Zanieczyszczenie powietrza wymusiło zastosowanie katalizatorów w samochodach, zmienił się skład paliw – wycofano śmiercionośny ołów. Małymi krokami idziemy wobec tego do przodu, ale wiele rzeczy jest tak bezpowrotnie zniszczonych, że nie mamy co marzyć o ich odbudowie. Giną lasy deszczowe, które mają obfity wpływ na globalny klimat. Wyginęły setki gatunków zwierząt i roślin – utraciliśmy je bezpowrotnie. Niemniej jednak naukowcy próbują odbudować niektóre gatunki przy pomocy uratowanych próbek DNA, jakkolwiek prace badawcze mogą dotyczyć ewentualnie kilu rodzajów. Dobrze, że w samą porę człowiek dojrzał zagrożenie, a może jednak za późno?

Zobacz także:maski z filtrem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *